Köşe Bucak Yazıları

Neden Merhaba Dünya ?

“Merhaba Dünya” işte bütün mesele bu …

Bilgisayar bilimine ilgi duyan ve ya bir şekilde programlama öğrenmeye çalışan biri olduysanız mutlaka ilk yaptığınız şey ekrana şu iki sözcüğü yazmak olmuştur.

Peki ama neden “Merhaba Dünya” ? Neden “hey kardaş neettin ” değil ? Ya da “test 1 2 3 ” en kötü ihtimalle ” ses deneme bir  iki  he! haa! opp Himmet abi ses iyi”  değil ? Aslında bunu programlama dillerini ilk geliştiren üstatlara sormak gerekir. ( ki çoğu hakkın rahmetine kavuştu ama olsun)  Lakin neden böyledir dediğimizde bir iki tahminde bulunabiliyorum.

Bunlardan ilki; dünyaya gözlerini açan minik bir yapay zeka ve yabancısı olduğu dünyayı selamlıyor 🙂 Bu yapay ama zeka olmayan bir satırlık program aslında bir şeylere komut verip yönlendirebileceğimiz anlamına gelen ilk hamledir.Aslında bizi  frankenstein gibi hissettiren bu durum bilişim dünyasına ilgimizi artırır.

-Çalış küçük program Çalış…
-(Çalışma sesi )
-“Merhaba Dünya ”
-Yaşıyorrrr evet Yaşıyorrrrrr  hıhaahaıahahahahs dasdas
-Seni ben yarattım evlat ( Haşa ) bir daha söyle
-“Merhaba Dünya”
-Evet ben dünyanın en iyi programcısıyım evett  hıhaıhahaıah  😛

işte böyle başlar bir programcının hikayesi aslında 🙂

Bir diğeri ise; ( -ki ilk söylediğim daha doğru sayılır) günden güne hızla gelişen ve büyüyen teknolojiye karşı dönemin insanı hep bir adım geride kalır. Örneğin cep telefonları ilk çıktığında, o dönemin yaşı kemale ermek üzere olan kişlerinin çok azınlık bir kısmı bu telefonları alıp kullanabildiğini biliyoruz. Devamında kendi öğrenme becerisinin zirvelerinde çıkan bu teknolojiye ayak uyduran gençlerinde yaşlandıkça yeni gelen teknolojilere karşı , aynı davrandığını görürüz.Aynı şekilde bugün de 50 ve üzeri emmiler , teyzeler akıllı telefonlara çok zor uyum sağlıyorlar. İşin özü şu , teknoloji bizim birşeyi öğrenme ve kullanma yetisi için harcadığımız süreden daha hızlı gelişiyor an be an. Ve aslında teknoloji, her zaman bizden ileri düzeyde olan uzaylılar olmaya başlıyor. Hepimizin bildiği gibi (Hollywood sağolsun) uzaylılar ilk iletişime geçtiklerinde insanoğluyla dediği iki kelimedir. “Maraba Televole ” 🙂 yok yok “Merhaba Dünya”,(” Hello world”) olmuştur. Eğer teknoloji birgün bu satırları yazan ben ve okuyan siz için uzaylı gibi gelmeye başlarsa ozaman teknoloji bizimle ilk temasında yine aynı iki sözü söyleyecektir…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. print(“Hello Umut Bey”)
    Güzel bir hello yazısı olmuş, esprilerle böyle bir konuyu süslüyorsunuz falan.. Dikkati koparmadan bir şeyler aktarabilmek kolay bir şey değil doğrusu. Çalışmalarınızın devamını beklerim.
    Kolaylıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı