Köşe Bucak Yazıları

Nevruz , Novruz, نوروز , Noruz, Nawrız, Nooruz,Navrez, Newroz, نورۇز , Navro‘z, Nowruz

Bugün 21 Mart 2018. Bugün tarihi çook eskilere dayanan bir bayramdan, bir kutlamadan bahsedeceğim. Bu bayram ki nice toplumların kültüründe sarsılmaz bir noktada kendine anlam bulmuştur. Bütün bu toplumlar bu bayramı alttan alttan sahiplenir. Ne çok destan var günümüze gelen ve bir şekilde bu bayramla ilişkilendirilmiş. Evet bu bayram, Nevruz ya da Novruz mu demeliyim ? ve ya Newroz ya da … Birbirinden türetilmiş gibi duran bu isim aslına bakarsanız elimizdeki tarihi kaynaklara göre ilk Pers’liler tarafından kullanılmıştır. (Belki öncesinde başka bir yerden de onlara geçmiştir lakin bilemiyoruz…) Ama bütün bu kime aittir karmaşasını bir kenara bırakırsak ; esas olayın içine , anlamına ve aslında nevruza bakarsak işte o zaman görürüz gerçekten bir bayram olduğunu.
Nevruz : Yeniden Diriliş.

Baharının gelmesiyle kupkuru dalların çiçeklerinin yeniden gözlerini semaya çevirmesi…Hayat bulmak.
Ölümün her an kol gezdiği dünyamızda yeniden diriliş. Bu sonsuza gitme arzusunu yoğun bir şekilde yaşayan bizlere, sonrasını anlatmak için tasarlanmış bir sistem.  Ölümün perde arkası. Biz ki  insanoğlu!  ; aciziyetinin farkına, çoğu zaman varamayan hep “şuan” içinde yaşayan ve sonsuza kadar “şuan” da kalmak isteyen biz ! Nevruz ne çok şeyi anlatır aslında bizlere…

Mesela dönüp baktığımızda mevsimlerden kışa , beyaz bir örtü çekilir doğaya bir kefen gibi , karanlık ve soğutur ölüm gibi. Lakin sonrasında güneş ışık saçar sıcaklığıyla eritiverir kefen gibi buzları , bir nefes olur  öldüğünü ve asla yeniden doğacağına inanamadığımız doğaya . Ne var ki biz insanoğlu alıştık mı birşeye değersizleşir bizim için. Hep bilinmezlik daha çekici gelmiştir. Hal bu ki bir ilizyon olsa hayret etmekten yorulacağımız bir tablo bu her sene cereyan eden vaka.

Kısacası ;
Bizler insanız sonsuza kavuşacak olan ,
Bir uyuyup uyanacağız hiç birşey anlamadan,
Bunca güzellikleri gören gözün gönlün boşa değil,
Boşa değilse boşa yaşaman akıldan değil
Dünya’yı yar edindin de geçemezsin bu yardan
Nevruz(Yeniden Diriliş) gelince  bunları sormaz mı Yaradan!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı